خدمات ثبتی محمد خدمات ثبتی محمد .

خدمات ثبتی محمد

تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود

تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود

یکی از چالش های افرادی که به دنبال ثبت شرکت هستند انتخاب شرکت بین قالب شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود است. در واقع به دلیل ساز و کار ساده ای که این دو شرکت دارند و اینکه نیاز به تعداد نفرات و سرمایه زیادی برای ثبت این شرکت ها نیست باعث شده تا انتخاب بین شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود کمی دشوار است.

شرکت سهامی خاص از نوع شرکت های تجاری است که با موضوع بازرگانی ثبت می شود که البته محدودیتی برای فعالیت شرکت ایجاد نمی شود و شرکت می تواند در هر موضوعی اقدام به فعالیت کند. در این نوع شرکت تنها به یک میلیون ریال سرمایه برای ثبت شرکت نیاز است که باید 35 درصد از آن همان ابتدا برای ثبت شرکت در حساب شرکت واریز شود. سرمایه در این شرکت به صورت قطعات سهام بین سرمایه گذاران تقسیم می شود.

در شرکت با مسئولیت محدود هم که از نوع شرکت های تجاری است تنها به یک میلیون ریال سرمایه نیاز است اما این سرمایه بعدا هم می تواند تادیه شود. در شرکت با مسئولیت محدود شرکا به اندازه سرمایه ای که دارند در شرکت سهم خواهند داشت.

بنابراین از تفاوت های کلیدی شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود نوع مسئولیت در شرکت است. در شرکت با مسئولیت محدود شرکا تنها به اندازه سرمایه خودشان در ازا دیون و بدهی های شرکت مسئولیت دارند ولی در شرکت سهامی به اندازه سرمایه شرکا سهام دریافت می کنند و به اندازه سهام در شرکت مسئولیت دارند. ارزش سهام در واقع تعیین کننده میزان مسئولیت سهامداران است که ممکن است کم و زیاد شود.

نکته دیگر اینکه در شرکت سهامی باید الزاما یک بازرس و یک بازس علی البدل نیز برای شرکت تعیین شود که در شرکت با مسئولیت محدود الزامی برای این کار در قانون حداقل دیده نشده است. در شرکت سهامی خاص اساسنامه الزامی است و در شرکت با مسئولیت محدود الزامی نیست و توافق شرکا شرط است.

طبق قوانین شرکت های سهامی محدودیت زمان برای مسئولیت مدیریت در شرکت دیده شده است. بر این اساس باید هر دو سال یک بار حداکثر جلسه مجمع عمومی موسسین برگزار شود و برای تعیین مدیر عامل و اعضا هیئت مدیره و یا تمدید دوره مدیریت آنها رای گیری شود. بنابراین این مسئولیت الزاما بر عهده مجمع عمومی خواهد بود. اما در شرکت با مسئولیت محدود نیاز به رعایت این مدت زمان نیست و تا زمانی که شرکا با هم توافق داشته باشند ممکن است طول مدت مدیریت اعضا ادامه داشته باشد.

همچنین برای شرکت های با مسئولیت محدود تنها توافق شرکا برای تغییرات در شرکت کفایت می کند یعنی نیازی به تشکیل مجمع عمومی و رعایت قوانین آن نیست. بنابراین موضوعاتی مثل کاهش و افزایش سهم یا سهم الشرکه، تغییر آدرس، تغییر موضوع و نوع فعالیت و غیره با توافق شرکا امکان پذیر است ولی در شرکت با مسئولیت محدود این الزامات باید رعایت شود.

با این توصیفات مشخص می شود که ثبت شرکت با مسئولیت محدود شاید به نظر به صرفه تر باشد و فعالیت در این نوع قالب راحت تر باشد. اما در شرکت سهامی باید برخی از استاندارد ها رعایت شود که ممکن است در برخی از فعالیت های شرکت این روند به بروکراسی پیچیده و مشکلاتی نیز تبدیل شود که نیازمند مدیریت درست است. با هلدینگ ویونا مطمئن و راحت تمامی فرایند های حقوقی شرکت خود را برنامه ریزی و اجرا کنید.


برچسب: تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۰:۲۰ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

به چه نوع شرکت هایی شرکت مختلط گفته می شود؟

به چه نوع شرکت هایی شرکت مختلط گفته می شود؟

افراد دارای تخصص و شناخته شده در برخی از حوزه های کسب و کار که اعتبار زیادی در حوزه تخصصی و دانشی خودشان دارند، اگر به دنبال ثبت شرکت رفته باشند با واژه شرکت مختلط احتمالا زیاد مواجه شده اند. بخصوص افرادی که سرمایه لازم را برای راه اندازی شرکت خود در قالب های دیگر را ندارند. اما شرکت مختلط چه نوع شرکتی است؟

شرکت های مختلط به دو دسته تقسیم می شوند: شرکت مختلط سهامی و شرکت مختلط غیر سهامی.

هر دو این شرکت ها در قانون تجارت ایران عنوان شده و از شرکت های معتبر تجاری هستند. هدف این نوع شرکت ها در واقع ایجاد یک ساختار اشتراکی بین شرکت های تضامنی و شرکت های سهامی یا با مسئولیت محدود است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

شرکت مختلط سهامی به ترکیب شرکت تضامنی با شرکت سهامی اطلاق می شود. در این نوع شرکت ها معمولا افرادی که تخصص و اعتبار زیادی دارند اما سرمایه کافی ندارند و یا برای تامین سرمایه نیاز به مشارکت دیگران دارند با ثبت شرکت از نوع سهامی و استفاده از شرکا سهامی سرمایه مورد نیاز خود را تامین می کنند. در این حالت عمده مسئولیت شرکت بر عهده شریک یا شرکا تضامنی است و شرکا سهامی تنها به اندازه سهام خودشان در شرکت مسئولیت در قبال تعهدات شرکت خواهند داشت. قاعده بر این است که در خصوص شرکا تضامنی مطابق با قوانین و مقررات مندرج در مقررات شرکت های تضامنی برخورد می شود به این صورت که شریک یا شرکا تضامنی باید به تنهایی کلیه مسئولیت شرکت را عهده دار باشند و قاعدتا مسئولیت تصمیم گیری در شرکت نیز بر عهده همین شرکا خواهد بود. اگر چند نفر شریک تضامنی باشند باید از بین خودشان مدیر را انتخاب کنند.

در شرکت مختلط غیر سهامی شریک یا شرکا تضامنی برای تامین سرمایه و یا مشارکت با دیگران از ساختار شرکت با مسئولیت محدود استفاده می کنند. در این حالت شرکا سهم الشرکه خواهند داشت و با آورده های نقدی و غیر نقدی خود با شریک یا شرکا تضامنی مشارکت می کنند. قانونا مسئولیت در شرکت مختلط غیر سهامی بر عهده شرکا تضامنی بوده و شرکا با مسئولیت محدود به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت بر عهده خواهند داشت. در این حالت نیز قوانین شرکت های تضامنی برای شرکا تضامنی و قوانین شرکت با مسئولیت محدود برای شرکا با مسئولیت محدود دیده شده است.

در نتیجه شرکت های مختلط ترکیب شرکت تضامنی با یک شرکت دیگر که یا سهامی است یا با مسئولیت محدود است می باشد. شرکا سهامی در قبال سرمایه خود سهام دریافت می کنند و شرکا با مسئولیت محدود به اندازه سرمایه خود در شرکت سهم الشرکه خواهند داشت. شما میتوانید اطلاعات کاملی در خصوص ثبت شرکت با مسئولیت محدود در بخش های بعدی مطالعه فرمایید.

برای رسیدن به تفاوت های ریزتر و دقیق تر در خصوص این دو نوع شرکت و نحوه ثبت شرکت مختلط پیشنهاد می کنیم که مقالات ثبت شرکت مختلط سهامی و یا ثبت شرکت مختلط غیر سهامی را در  سایت هلدینگ ویونا مطالعه فرمایید. کارشناسان ما نیز در هلدینگ ویونا مشتاقانه منتظر مشاوره رایگان به شما عزیزان خواهند بود.


برچسب: به چه نوع شرکت هایی شرکت مختلط گفته می شود؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۵۳:۲۴ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

چه کسانی شرکت ثبت می کنند؟

چه کسانی شرکت ثبت می کنند؟

ثبت شرکت و ورود به کسب و کار به صورت حرفه ای و با شخصیت معتبر از آرزوهای بسیاری از افراد بخصوص افراد کار آفرین است. ثبت شرکت کار چندان دشواری نیست اما نیازها و یا لازمه هایی دارد که باید حتما در نظر گرفته شود.

به صورت کلی ثبت شرکت به معنی تبدیل کردن یک حرفه، کسب و کار و یا تخصص به شخصیتی حقوقی و دارای اعتبار است. این اتفاق زمانی می افتد که فرد با یک تا چند نفر دیگر شراکت کند و کسب و کار خود را تحت نام یا عنوانی خاص در قالب یکی از شرکت های تجاری تعریف شده در قانون تجارت ایران در ادراه ثبت شرکت ها به ثبت برساند. خوشبختانه در سال های اخیر بسیاری از اقدامات مورد نیاز برای ثبت شرکت به صورت آنلاین یا اینترنتی انجام می شود و کار به دشواری قبل نیست با این حال برای ثبت شرکت ترجیحا داشتن دانش و تخصص حقوقی را باید در نظر بگیرید.

در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند شرکت ثبت کنند باید گفت تقریبا همه. در واقع محدودیتی برای ثبت شرکت وجود ندارد و تمامی افراد حقیقی و حقوقی می توانند در رشته های مختلف و با توجه به تخصص و نیاز خود اقدام به ثبت شرکت بکنند. برای این کار باید توافقنامه ای تنظیم و شرکا سرمایه خود را برای ثبت شرکت با هم به اشتراک بگذارند. مطابق با قانون تجارت ایران:

-         همه افراد حقیقی و حقوقی چه ایرانی و چه خارجی می توانند در ایران برای ثبت شرکت تجاری اقدام کنند.

-         حتی افرادی که دارای سو پیشینه هستند نیز می توانند در ثبت شرکت شراکت داشته باشند و یا شرکت ثبت کنند مشروط به اینکه خودشان از مدیران شرکت اعم از اعضا هیئت مدیره و یا مدیرعامل نباشند. در ضمن افراد دارای سو پیشینه نمی توانند به عنوان بازرس هم در شرکت انتخاب  شوند و تنها به عنوان سهامدار یا شریک تجاری می توانند برای ثبت شرکت مشارکت کنند.

-         طبق قانون ایران افراد خارجی هم می توانند با مالکیت قطعی و کامل در ایران ثبت شرکت داشته باشند.

-         حتی شرکت های دیگر و یا اشخاص حقوقی نیز می توانند برای ثبت شرکتی مستقل اقدام نمایند که به شرکت جوینت ونچر (Joint Venture) شهرت دارد. در این نوع شرکت ها چند شرکت دیگر با هم توافق می کنند تا خواسته مشترکی که ممکن است تجاری، تامین و بازرگانی و یا فنی و مهندسی و غیره باشد را به دست بیاورند.

ضمن اینکه در ثبت شرکت یا ثبت موسسه غیر تجاری به یاد باید داشته باشید که افراد زیر 18 سال نمی توانند به عنوان عضو هیئت مدیره و یا به عنوان مدیر انتخاب شوند اما مشارکت آنها در شرکت به عنوان شریک بلامانع است. همچنین کارمندان دولت نیز نمی توانند عضوی از شرکت یا سهامدار آن باشند مگر اینکه حداقل 20 درصد سهام شرکت را در اختیار داشته باشند و در ضمن نمی توانند عضو هیئت مدیره و یا مدیر عامل باشند.

نکته دیگر اینکه ثبت برخی از شرکت ها نیاز به مجوز دارد ولی اغلب شرکت ها به مجوز نیازی ندارند. آنچه که اهمیت دارد این است که اغلب افراد می توانند خودشان با همراهی یک تا چند نفر دیگر شرکت مورد نظر خودشان را داشته باشند و به ثبت برسانند. اینکه برای ثبت شرکت چه نوع شرکایی باید انتخاب کنید و بهترین قالب برای ثبت شرکت چیست و یا اینکه بهتر است همراه ثبت شرکت برای ثبت برند و یا اخذ کارت بازرگانی نیز اقدام کنید تماما سوالاتی است که کارشناسان ما در هلدینگ ویونا به شما به صورت رایگان توضیح خواهند داد.

 


 


برچسب: چه کسانی شرکت ثبت می کنند؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۹:۱۲ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

برند چیست؟

برند چیست؟

همه ما بارها با واژه برند (brand) مواجه شده ایم. چه در زمان ثبت شرکت، چه راه اندازی یک کسب و کار و یا حتی برای شروع یک فعالیت فردی همه درباره برند و برند سازی صحبت می کنند. اما واقعا برند چیست و چرا ثبت برند اهمیت دارد؟

برند واژه لاتین علامت تجاری یا نشان تجاری است. برند در واقع علامتی است که به وسیله آن شرکت ها، سازمان ها، افراد و در کل مشتریان و جامعه یک شرکت، حرفه، فرد و یا تخصص را با آن علامت می شناسند. بیشتر از اینکه برند یک نام ، طرح یا علامت ساده باشند، برند یک احساس شناخت است که قابلیت تشخیص محصولات و خدمات یک کسب و کار را چه در قالب حقیقی و چه در قالب حقوقی به مشتریان می دهد.

بنابراین برند یا علامت تجاری در ذهن زندگی می کند و با اندیشه و ذهن افراد سر و کار دارد. برند در ذهن همه کسانی که آن را تجربه می کنند زندگی می کند. کلیه کارمندان، سرمایه گذاران، رسانه ها و مهم تر از همه مشتریان زمانی که از محصول و یا خدمتی استفاده می کنند آن را با برندی که دارد می شناسند و تصویر این برند است که در ذهن آنها نقش می بندد. به زبان ساده برند درک و اندیشه محصولات ما در ذهن مشتریان است.

نام تجاری یا برند شما با ارزش ترین دارایی شرکت شما است.

علی رغم ماهیت نا محسوسی که دارد، علامت تجاری ابزاری تجاری است که ارزش تجارت با تکیه بر آن رشد می کند و رو به پیشرفت خواهد بود. کافی است به علائم تجاری مانند کوکاکولا، اپل، دونات و غیره فکر کنید تا اهمیت این برندها را برای شرکت های آنها درک کنید. مثلا شما وقتی می خواهید یک گوشی تلفن همراه با کیفیت بالا را به دوستان خود معرفی کنید تقریبا غیر ممکن است که به اپل نیاندیشید.

به دست آوردن این دارایی ارزشمند کار ساده ای نیست. مثلا اپل یا کوکاکولا برای رسیدن برندشان به این شهرت سال ها سرمایه گذاری کرده اند، تبلیغات و زمان زیادی صرف کرده اند و هزینه های هنگفتی را ممکن است نادیده گرفته باشند. بنابراین عاقلانه است که سازمان و یا نهادی وجود داشته باشد که از این نام تجاری یا برند محافظت کند. اینجاست که ثبت برند اهمیت پیدا می کند.

عدم ثبت برند درست مانند این است که شما زمینی را بدون ثبت سند آن و به نام زدن آن شروع به ساخت کنید. تصور کنید که در ادامه راه فرد و یا افرادی شروع به ادعا کردن برای مالکیت ملک بکنند. یا حتی دارایی هایی از شما را از این ملک برای خود تصاحب کنند. حال شما به چه شکل می توانید دارایی خود را ثابت کنید؟

سازمان جهانی وایپو (wipo) سازمانی است که طبق توافقنامه مادرید برای ثبت جهانی برند فعالیت می کند و از برند های ثبت شده به صورت کاملا جدی حمایت می کند. این وظیفه در ایران بر عهده سازمان مالکیت معنوی است.

بنابراین قبل از هر گونه تبلیغات برای ساختن برندی خوش نام و معتبر باید اول اطمینان یابید که برند شما در سازمان مالکیت معنوی ایران ثبت شده باشد. افرادی می توانند برند بین المللی ثبت کنند که ابتدا برندشان در کشور خودشان به ثبت رسیده باشد.  ثبت برند اجازه سو استفاده از برند را از بین می برد و یک دارایی واقعی و ارزشمند را برای شرکت و یا شخص شما ایجاد خواهد کرد. بدون تردی لازمه اول برند سازی نیز ثبت برند است.


برچسب: برند چیست؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۲۹:۰۹ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

آیا به کارت بازرگانی نیاز دارید؟

آیا به کارت بازرگانی نیاز دارید؟

یکی از فاکتورهایی که کسب و کارها را دارای اعتبار و شخصیت رسمی زیادی می کند، دریافت کارت بازرگانی است. بسیاری از افراد گمان می کنند که کارت بازرگانی خاص تجار و بازرگانان حقیقی و یا حقوقی است و یا نهایتا شرکت هایی که در حوزه واردات و صادرات فعالیت می کنند تنها نیاز به دریافت کارت بازرگانی دارند. هر چند کارت بازرگانی به منظور واردات کالا و مواد اولیه مورد نیاز متناسب با قوانین تجاری و گمرکی کشور و یا صادرات محصولات و خدمات به دیگر کشورها است اما به هیچ عنوان این مفهوم را به دنبال ندارد که کسب و کارهای دیگر مانند تولیدی ها و یا شرکت های خدماتی نیازی به دریافت یا اخذ کارت بازرگانی ندارند.

امروزه کارت بازرگانی برای مقاصد متفاوتی به کار گرفته می شود. طبق ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات اخذ کارت بازرگانی برای واردات و صادرات اهمیت زیادی دارد و در واقع الزام است و بدون این کار هیچ فرد حقیقی و یا حقوقی نمی تواند برای واردات و صادرات کالا و اقلامی اقدام کند.

به صورت کلی افراد با توجه به نیاز و یا نوع فعالیتی که دارند باید کارت بازرگانی دریافت کنند. همین امر باعث شده تا انواع مختلفی از کارت بازرگانی وجود داشته باشد. بنابراین با توجه به نیاز خود می توانید یکی از انواع کارت بازرگانی زیر را دریافت کنید:

-         کارت بازرگانی تجاری: افرادی که به دنبال اخذ کارت بازرگانی تجاری هستند می توانند با استفاده از این کارت فعالیت هایی مانند واردات، صادرات، ترخیص کالا و امور گمرکی و ثبت سفارش را انجام دهند.

-         کارت بازرگانی موردی: اخذ کارت بازرگانی موردی خاص کسب و کارها و یا افرادی است که تنها به صورت موردی مثلا یک بار در هر چند سال نیاز به یک فعالیت تجاری مانند وارد کردن کالا یا ماده اولیه و یا صادر کردن یک محموله را دارند. معمولا کارت بازرگانی موردی را با نام کارت بازرگانی یک بار مصرف هم می شناسند.

-         کارت بازرگانی صنعتی یا تولیدی: این نوع کارت بازرگانی خاص شرکت های تولید کننده است که برای وارد کردن مواد اولیه خود که بخصوص در ایران وجود ندارد نیاز به دریافت کارت بازرگانی دارند. باید در نظر داشت که شرایط اخذ کارت بازرگانی صنعتی با اخذ کارت بازرگانی تجاری متفاوت است.

-         کارت بازرگانی خدماتی: شرایط اخذ کارت بازرگانی خدماتی با کارت بازرگانی صنعتی مشابه است اما موضوع یا زمینه آنها با هم فرق دارد. به صورت کلی کارت بازرگانی خدماتی برای افرادی صادر می شود که در زمینه هایی مانند سرمایه گذاری یا برخی از زمینه های خدماتی دیگر نیاز به واردات برخی از اقلام را دارند.

-         کارت بازرگانی شرکت های تعاونی: همانطور که از نام این کارت مشخص است کارت بازرگانی تعاونی برای شرکت های تعاونی صادر می شود. برای اخذ کارت بازرگانی تعاونی باید از اتاق تعاون اقدام کرد.

-         کارت بازرگانی حقیقی: این نوع کارت فارغ از نوع فعالیتی که افراد حقیقی دارند صادر می شود.

اخذ کارت بازرگانی حقوقی را نیز می تان به دسته بندی فوق اضافه کرد. این نوع کارت بازرگانی برای انواع مختلف کسب و کارها، سازمان ها، شرکت ها و غیره کاربرد دارد که با توجه به نوع فعالیتی که در آن اشتغال یا فعالیت دارند ممکن است تقسیم بندی کارت های بازرگانی فوق برای آنها صادق باشد.

بنابراین تمامی افراد با توجه به ماهیت کسب و کار و یا فعالیتی که در آن مشغول هستند نیاز به دریافت کارت بازرگانی را دارند. کارت بازرگانی نه تنها اعتبار بیشتری به شرکت می دهد بلکه در اغلب موارد به دلیل حذف واسطه ها باعث کاهش هزینه های سربار شرکت برای واردات و صادرات مواد اولیه و محصولات آنها خواهد شد. این در حالی است که هزینه دریافت کارت بازرگانی بسیار نا چیز است.

 


برچسب: آیا به کارت بازرگانی نیاز دارید؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۰۶:۴۰:۱۶ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

شرکت سهامی عام، تنها شرکتی که در بورس وارد می شود

شرکت سهامی عام، تنها شرکتی که در بورس وارد می شود

آیا می دانستید که تنها نوع یا قالب شرکتی که می تواند در بورس وارد شود و سهام فروشی کند، شرکت سهامی عام است؟ به همین جهت است که افرادی که نیاز به راه اندازی شرکتی دارند که سرمایه زیادی نیاز دارد، توصیه می شود شرکت سهامی عام را انتخاب کنند. همچنین بسیاری از شرکت های دیگر مانند شرکت سهامی خاص، اگر قصد افزایش سرمایه داشته باشند و بخواهند این سرمایه را با سهام فروشی در بورس تادیه کنند، باید اقدام به تغییر قالب شرکت خود بکنند و با تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام، سهام خود را به فروش برسانند و سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند.

شرکت سهامی عام، شرکتی است که در آن سرمایه افراد به سهام تقسیم می شود و هر فرد به اندازه سرمایه ای که وارد می کند سهام اسمی از شرکت دریافت می کند و مهم تر اینکه فقط به همین اندازه سهام خود در شرکت مسئولیت و سهم دارد. بنابراین چه در سود و چه در زیان شرکت افرادی که سهامدار شرکت هستند به میزان سهام خود سود و ضرر می کنند. حال به خوبی به این نکته پی خواهید برد که چرا بورس گاهی سبز پوش و گاهی قرمز است.

برای ثبت شرکت سهامی عام  باید حداقل 5 نفر شریک به میزان 20 درصد از سرمایه شرکت را تعهد کنند و 35 درصد از آن را حداقل در حساب شرکت واریز کنند. سپس باید اساسنامه شرکت و اظهارنامه شرکت تهیه شود و به همراه اعلامیه پذیره نویسی سهام به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود. با دریافت مجوز از بورس و بعد از نهایی شدن ثبت شرکت سهامی عام، می توان با فراهم کردن زمینه های لازم برای فروش سهام در بورس اقدام کرد. لازم به ذکر است که حداقل باید 51 درصد از سهام شرکت به مردم فروخته شود.

برای ثبت شرکت سهامی عام حداقل 5 میلیون ریال سرمایه اولیه لازم است. با ثبت شرکت فروش اوراق قرضه و یا فروش سهام از طریق پذیره نویسی ممکن می شود. هیچ حداکثری برای تعداد سهامدار در شرکت سهامی عام دیده نمی شود و بر همین اساس هر گاه شرکت نیاز به رشد سرمایه داشته باشد می تواند از محل سهامداران فعلی خود و یا با فروش سهام به دیگران میزان سرمایه ای که نیاز دارد را تامین کند.

سهامداران می توانند سرمایه مورد نیاز را در صورت قبول شرکت به صورت غیر نقدی نیز بیاورند که در این صورت میزان ارزش سرمایه برای تبدیل شدن به سهام باید توسط کارشناسی رسمی از دادگستری مشخص شود. عبارت سهامی عام در شرکت سهامی عام به همراه عنوانی که برای شرکت تعیین شده است باید آورده شود و ذکر این نکته اهمیت دارد که نباید از اسم هیچ یک از شرکا در عنوان استفاده شود زیرا شریک نام برده شده به عنوان ضامن شرکت شناخته خواهد شد و مسئولیت تضامنی برای او ایجاد خواهد شد.

تمامی شرکت های سهامی عام در قالب بازرگانی ثبت می شوند حتیبا وجود اینکه اغلب آنها فعالیت بازرگانی ممکن است انجام ندهند. درهر صورت برای اینکه وارد بورس شده و برای فروش سهام در بورس اقدام کنید باید شرکت سهامی عام داشته باشید که این با ثبت شرکت سهامی عام و یا تبدیل هر یک از قالب های شرکت های دیگر به سهامی عام ممکن می شود. برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان با مشاوران حرفه ای هلدینگ ویونا تماس بگیرید.

 


برچسب: شرکت سهامی عام، تنها شرکتی که در بورس وارد می شود،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۳۰:۳۳ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

چرا باید شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنیم؟

چرا باید شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنیم؟

آیا تاکنون شده نسبت به راه اندازی شرکت نگرانی هایی داشته باشید ؟ مثلا اینکه ممکن است همه مسئولیت گردن شما باشد و یا اینکه مجبور باشید در صورت ضرر و زیان همه مسئولیت مالی آن را عهده دار شوید؟ یا اینکه برای ثبت شرکت شما سرمایه ای بیشتر می گذارید و شرکا شما سهم کمی را قبول می کنند و ممکن است بعدا برای دریافت سود ضرر کنید؟ و یا هر نوع دیگر از این نگرانی ها؟

شرکت با مسئولیت محدود یکی از بهترین نوع قالب شرکت ها است که برای خاتمه دادن به این نگرانی ها گویی طراحی شده است. در این نوع شرکت ها هر فرد به اندازه سرمایه ای که می گذارد قانونا از سود شرکت می تواند بهره داشته باشد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود به این صورت است که حتی دو نفری نیز می توانید برای ثبت  شرکت از این نوع اقدام کنید. به سرمایه اولیه اصلا نیازی ندارد و تنها باید اعلام کنید که حداقل سرمایه مورد نظر شما برای راه اندازی و یا ثبت شرکت به چه میزان است که البته نباید از 100 هزار تومان کمتر باشد. بعدا مدیر عامل متعهد می شود که در زمان مشخصی این سرمایه را نقد و به حساب شرکت واریز کند.

بر خلاف شرکت سهامی در شرکت با مسئولیت محدود شراکت و سهم الشرکه معنی پیدا می کند. منظور این است که هر کسی هر میزان سرمایه وارد شرکت کند به اندازه همان در شرکت مسئولیت دارد و به همین ترتیب از سود و زیان شرکت بهره می برد. شرکا مختار خواهند بود که در زمان تقسیم سود شرکت این سود را به میزان سرمایه خود در شرکت اضافه کنند و یا در زمان افزایش سرمایه شرکت برای مقاصد مختلف میزان سرمایه خود را در شرکت افزایش دهند.

در شرکت با مسئولیت محدود الزامی به داشتن بازرس نیست ولی بهتر است که بازرس در نظر گرفته شود. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود بعد از توافقنامه ای که شرکا امضا می کنند باید شرکت نامه، اساسنامه در صورت نیاز و اظهارنامه تهیه شود و تسلیم اداره ثبت شرکت ها به همراه سایر مدارک دیگر شود.

شرکت با مسئولیت محدود ساختار تجاری دارد و با اهداف تجاری ثبت می شود و  از متداول ترین انواع شرکت در دنیا محسوب می شود. جالب است بدانید که ساختار این نوع شرکت ها نه تنها سرمایه ای است بلکه تا حدودی نیز ساختار اشخاص را رعایت می کند به این منظور که نه تنها سرمایه در اعتبار آنها نقش دارد بلکه نام و اعتبار شرکا نیز در این شرکت ها بی تاثیر نیست. با این وجود باید در نظر داشت که در عنوان شرکت نباید اسم هر یک از شرکا دیده شود زیرا مسئولیت تضامنی بر گردن آنها خواهد داشت.

هیچ حداکثری برای تعداد شرکا و یا میزان سرمایه در این شرکت ها دیده نمی شود و معمولا اعتبار بسیار زیادی در نهاد ها و ساختار قانونی کشور دارند. اگر قصد راه اندازی یک شرکت کوچک و توسعه آن را در آینده دارید روی ساختار شرکت با مسئولیت محدود به خوبی می توانید حساب کنید. به یاد داشته باشید که مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان هلدینگ ویونا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.


برچسب: چرا باید شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنیم؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۵۵:۲۳ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

شرکت سهامی خاص، محبوب ایرانیان

شرکت سهامی خاص، محبوب ایرانیان

نگاهی به آمارهای ثبت شرکت در سال در ایران نشان می دهد که بیشترین نوع ثبت شرکت در ایران، به شرکت سهامی خاص اختصاص دارد. در واقع بالغ بر 90 درصد افرادی که به دنبال ثبت شرکت هستند، قالب شرکت سهامی خاص را برای شروع کسب و کار خود انتخاب کرده اند.

در واقع می توان گفت محبوب ترین نوع شرکت در ایران در بین مردم شرکت سهامی خاص است. اما واقعا چرا؟ دلیل این امر بسیار ساده و مشخص است. شرکت سهامی خاص یکی از معتبرترین انواع قالب های شرکت را دارد. ساختار این نوع شرکت به صورت سهامی بوده و افراد در شرکت سهامی خاص تنها به اندازه سهامی که وارد شرکت می کنند در قابل دیون شرکت مسئول هستند.

فرآیند ثبت شرکت سهامی خاص خیلی پیچیده و دشوار نیست. هر چند عموم افرادی که شرکت سهامی خاص ثبت می کنند این کار را به افراد حرفه ای ارجاع می دهند اما آنچه که مسلم است این است که ساختار قابل اعتماد شرکت سهامی خاص بخصوص اگر توسط افراد کار بلد شرکت به ثبت برسد، خیال سهامداران این شرکت ها را بسیار آسوده می کند.

برای ثبت شرکت سهامی خاص به یک میلیون ریال سرمایه نیاز است. البته این میزان حداقل سرمایه تعریف شده است و افراد معمولا با سرمایه اولیه بسیار بیشتری شرکت را ثبت می کنند چرا که هر چه سرمایه این شرکت ها بالاتر باشد میزان اعتبار آنها هم بالاتر است. سرمایه شرکت سهامی خاص بعد از مشخص شدن لازم نیست تماما همان اول واریز شود و بعد از افتتاح حساب به نام شرکت، سهامداران می توانند در ابتدا 35 درصد از سرمایه را حداقل به حساب شرکت برای ثبت شرکت واریز کنند. نکته مهم دیگر اینکه سهامداران میزان سرمایه ای را که تعهد کرده اند پرداخت می کنند و در ازا آن مطابق با قیمت سهام تعیین شده در اساسنامه سهام دریافت می کنند.

بنابراین تمامی افرادی که سرمایه تادیه می کنند به همان میزان سهام دریافت می کنند و نکته مهم آن این است که به اندازه همین میزان سهام خود در شرکت مسئولیت دارند. یعنی حتی اگر شرکت ورشکست شود نیازی نیست افراد بیش از سهام خود برای بدهی شرکت نگرانی داشته باشند که این نکته بسیار حیاتی است. چرا که قرار نیست از دارایی شخصی هیچ یک از نفرات یا سهامداران برای پرداخت بدهی شرکت استفاده شود.

سرمایه شرکت سهامی خاص می تواند بصورت نقدی و یا غیر نقدی توسط سهامداران تامین شود. اگر سرمایه غیر نقدی بود باید کارشناسی از دادگستری ارزش سرمایه را تعیین کند. هر چند در قانون مشخص نشده که چه تعداد حداقل سهامدار برای ثبت شرکت لازم است اما با توجه به تعداد اعضا هیئت مدیره باید حداقل سه نفر برای ثبت شرکت سهامی با هم مشارکت کنند.

شرکت سهامی خاص باید در موضوع بازرگانی ثبت شود حتی اگر موضوع فعالیت شرکت بازرگانی تعیین نشده باشد و از نوع شرکت های تجاری است. این نوع شرکت ها نمی توانند سهام در بورس بفروشند و تمامی سرمایه آن را باید شرکا تامین کنند. در ضمن در عنوان شرکت نیز باید عبارت سهامی خاص هم لحظ شود. اگر قصد ثبت شرکت دارید، گزینه سهامی خاص را به خوبی در سایت هلدینگ ویونا بررسی کنید.


برچسب: شرکت سهامی خاص، محبوب ایرانیان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۳:۵۴ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

شرکت های سهامی چه نوع شرکت هایی هستند؟

شرکت های سهامی چه نوع شرکت هایی هستند؟

یکی از مهم ترین و در عین حال محبوب ترین ساختار ها و یا قالب های حقوقی برای ثبت شرکت، قالب شرکت سهامی است. شرکت هایی که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز با ساختارهای مشابه در قوانین تجاری این کشورها دیده شده اند.

برای ثبت شرکت نیاز به سرمایه اولیه است و این سرمایه با تقسیم بین شرکا معمولا تامین می شود. هر چند این سرمایه در ابتدا چندان زیاد نیست و همین امر باعث شده تا هزینه ثبت شرکت بسیار مناسب باشد. اگر شرکا سرمایه را به صورت نقدی و یا غیر نقدی تامین یا تادیه کننده در قبال آن سهام دریافت کنند شرکت از نوع سهامی خواهد بود. در واقع در اساسنامه شرکت های سهامی مشخص می شود که سرمایه در این شرکت ها با سهام تقسیم شود یعنی هر فرد به اندازه ای که سرمایه وارد شرکت می کند در ازا آن سهام دریافت می کند. در شرکت های غیر سهامی هر فرد به همان میزان سرمایه خود در شرکت سهم دارد اما در شرکت های سهامی به اندازه سرمایه خود سهام دریافت می کند.

به عنوان مثال اگر فردی یک میلیون ریال به عنوان سرمایه در شرکت سهامی وارد کند ممکن است 1000 سهم دریافت کند که این سهم با سود دهی و یا خسران شرکت ارزشش تغییر می کند و ممکن است رشد کند و یا با افت ارزش مواجه شود. بنابراین با موفقیت شرکت و افزایش سود دهی شرکت سهام نیز رشد می کند و اگر فرد یک سوم سرمایه شرکت را تامین کرده باشد به همین میزان نیز سهم از موفقیت شرکت دارد.

بنابراین شرکت های سهامی شرکت هایی هستند که در آنها سرمایه به سهام مشخصی که در اساسنامه تعیین شده تقسیم می شود. هر فرد به اندازه سرمایه یا آورده خود که ممکن است نقدی و یا غیر نقدی باشد از شرکت سهام دریافت می کند و در ازا این سهام در شرکت مسئولیت دارد. منظور اینکه تنها به اندازه سهام خود در شرکت مسئول بدهی ها یا دیون شرکت در صورت عدم موفقیت شرکت و بدهکاری شرکت این هم چنانچه سرمایه شرکت کفایت نکند، مسئول است.

لازم به توضیح است که برخی از شرکا که در شرکت سهامی سهامدار نامیده می شوند ممکن است سرمایه خود را به صورت غیر نقدی مثلا با اختصاص زمین یا ملک تادیه کنند. در این حالت در شرکت های سهامی باید کارشناس رسمی دادگستری با تعیین ارزش آورده میزان سهام فرد را در اصل در شرکت مشخص کند.

شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شوند. یا شرکت سهامی خاص هستند و یا شرکت سهامی عام. شرکت سهامی خاص با 100 هزار تومان قابل ثبت است و حداقل نیاز به سه سهامدار دارد و شرکت سهامی عام به 500 هزار تومان برای ثبت نیاز دارد و حداقل به 5 سهامدارد نیاز دارد. ضمن اینکه شرکت سهامی عام تنها شرکتی است که در بورس می تواند سهام بفروشد و وارد بورس شود و باید حداقل 51 درصد از سهام این نوع شرکت ها به عموم واگذار شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از این شرکت ها به سایت هلدینگ ویونا رجوع کنید.


برچسب: شرکت های سهامی چه نوع شرکت هایی هستند؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۵:۳۰ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)

شرکت هایی که می توان در ایران ثبت کرد

شرکت هایی که می توان در ایران ثبت کرد

در تمامی کشورهای دنیا کسب و کارها دو نوع شخصیت متفاوت دارند. یا با استفاده از مجوزها، پروانه ها و یا توافقاتی به صورت حقیقی کار می کنند و یا طبق ساختار حقوقی آن کشور با ثبت شرکت کسب و کار خود را در قالب حقوقی و رسمی راه اندازی می کنند. قاعدتا طبق نیاز بازار و شرایط هر کشور تنوع این شرکت ها ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد. اما بسیاری از کشورها قالب ها و ساختارهای مشابهی را دنبال می کنند و معمولا نوع شراکت در این شرکت ها و قوانین حاکم بر آنها ممکن است متفاوت باشد.

در ایران طبق قانون تجارت ایران هشت نوع شخصیت حقوقی متفاوت پیش بینی شده که برخی از این شخصیت ها خود ساختارهای متفاوت را دنبال می کنند. بنابراین افرادی که در ایران خواهان ثبت شرکت و تاسیس شرکت هستند باید با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها ( در حال حاضر سایت ثبت شرکت ها) کسب و کار خود را طبق اصول، مراحل و  قوانین تعریف شده برای هر یک از این ساختارها ثبت کنند.

مطابق با قانون تجارت ایران 7 نوع شرکت تجاری و یک شرکت غیر تجاری موسوم به موسسه غیر تجاری در ایران قابل ثبت است.

1-    شرکت سهامی: این نوع شرکت خود به دو دسته سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می شود. در این نوع شرکت ها اصل تقسیم سهام بین سهامداران است و باید هر سهام دار میزانی از سهام شرکت را متعهد شده و تادیه کند. تفاوت کلیدی این دو نوع شرکت در میزان سهام هر فرد نیست بلکه در تعداد شرکا یا سهامداران و سرمایه اولیه آنها است.

2-    شرکت با مسئولیت محدود: از متداول ترین نوع شرکت ها در دنیا است که در اغلب کشورهای اروپایی بخصوص محبوبیت زیادی دارد. این نوع شرکت تنها به دو نفر شریک نیاز دارد.

3-    شرکت تضامنی: این نوع شرکت نیاز به افرادی شناخته شده و معتبر دارد که بتوانند مسئولیت شرکت را عهده دارد شوند. شرکت هایی که نام فرد یا افرادی در آنها دیده شده است معمولا از این نوع هستند.

4-    شرکت تعاونی: این نوع شرکت به مجوز اداره تعاون نیاز دارد و معمولا ساختاری تا حدود زیادی مشابه به شرکت های سهامی دارد. یعنی خود به دو دسته تعاونی خاص و عام تقسیم می شود و معمولا برای موضوعات تعاون در روستاها و یا مناطق کمتر برخوردار گزینه ای فوق العاده است.

5-    شرکت مختلط سهامی: اگر اعتبار زیادی داشته باشید اما سرمایه کم می توانید شرکت مختلط سهامی راه اندازی کنید. این شرکت ترکیبی از شرکت تضامنی و شرکت سهامی است.

6-    شرکت مختلط غیر سهامی: این نوع شرکت ترکیبی از شرکت تضامنی و شرکت با مسئولیت محدود است.

7-    شرکت نسبی: تا حدود زیادی مشابه شرکت تضامنی است.

هشتمین نوع ساختارهای حقوقی مربوط به موسسات غیر تجاری است که به دو دسته انتفاعی و غیر انتفاعی تقسیم می شوند. در موسسات غیر تجاری انتفاعی شرکا ممکن است سودی به دست بیاورند اما در موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی معمولا شرکا به دنبال سود نیستند مانند خیره ها.

در کشورهای دیگر ثبت شرکت های شراکتی و یا یک نفره و غیره نیز متداول است اما در ایران همین 8 ساختار برای ثبت شرکت در نظر گرفته شده است. پیشنهاد می کنیم برای ثبت شرکت، مراحل و مستندات مورد نیاز برای ثبت هر یک از این شرکت ها را در سایت هلدینگ ویونا بررسی و با کارشناسان این شرکت تماس برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.


برچسب: شرکت هایی که می توان در ایران ثبت کرد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۳۰:۰۲ توسط:خدمات ثبتی محمد موضوع: نظرات (0)